GAZİANTEP İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Hasan Süzer Etnoğrafya Müzesi

      Dar sokaklar, kesme taş duvarlar ve kiremitli kırma çatılı evleriyle Antep’in eski kent dokusunun en iyi görülebildiği, Bey Mahallesi Hanifioğlu Sokak’ta yer alan bu Antep evi, geçen yüzyılın başlarında inşa edilmiştir. “Hasan Süzer Etnografya Müzesi” olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağışlanan bina, Konak-Müze tarzında tanzim edilmiştir.       
Teşhirinde ziyaretçilere eski zamanlardaki Antep halkının ev yaşantısı ve etnoğrafik yapısı mankenlerle çarpıcı olarak sergilenmektedir. Bina ana kaya içine oyulmuş mahzen üzerine 3 kattan oluşmakta, ikisi ana yola, diğeri ara sokağa açılan üç giriş kapısı bulunmaktadır.Ön cephedeki işlemeli büyük kapıdan “hayat” adı verilen orta bahçeye, küçük kapıdan ise “selamlık” denilen bölüme geçilmektedir.Zemin katta; sabahın ilk ışıklarının aydınlattığı İş Odasında ipek üzerine çeşitli çiçek desenleriyle gergef işleme, ahşap tezgahında çıkrık çevirme ve gergahta ipeği germe çalışmaları mankenlerle canlandırılmıştır. Antep evlerinde eskiden, tandır olarak adlandırılan, odanın merkezinde, içinde közler olan gömme bir taş ocak üzerine konan bir kürsü ve onun üzerine örtülen geniş bir yorgandan oluşan ısınma sistemi mevcuttu. Aile fertleri közün sıcağıyla ısınan yorganı üzerlerine örterek ısınırdı.      
Birinci kata ev içinden ulaşılan merdivenin sağında hamam yer alır. Burada, banyoda kullanılan kurna, hamam tasları, kemik tarak ve sabunluk teşhir edilmektedir.
İLMÜZE ADI


AÇIK/KAPALI


YAZ DÖNEMİYAZ SAATİKIŞ DÖNEMİ


KIŞ SAATİ


BAŞLANGIÇ TARİHİ

BİTİŞ
TARİHİ


AÇILIŞ

SAATİ

KAPANIŞ SAATİ

BAŞLANGIÇ TARİHİ

BİTİŞ
TARİHİ


AÇILIŞ

SAATİ

KAPANIŞ SAATİ


Gaziantep


Hasan Süzer Etnografya Müzesi


KAPALI

AÇIKLAMALAR

ADRES: Eyüpoğlu Mahallesi, Hanifioğlu Sokak No: 64

TEL : (0342) 230 42 21

GİRİŞ ÜCRETİ: 60 TL

NOT: Müze bakımda olduğundan dolayı ziyarete kapalıdır.