GAZİANTEP İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Emine Sevinç ÖKSÜZOĞLU

 

 

               

  20.01.1974 yılı Gaziantep doğumlu olan Emine Sevinç Öksüzoğlu; ilk, orta ve lise eğitiminin ardından, İstanbul Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesinde ve Gaziantep Devlet Tiyatrosu Onat Kutlar sahnesinde, sahne sanatları ve Tiyatro oyunculuğu üzerine eğitim gördü. Gaziantep Devlet Tiyatrosu Onat Kutlar Sahnesi'nde, sahne yönetmenliği de yapan Öksüzoğlu, Türkiye genelinde birçok oyunlar sahneledi. A.Ü. TÖMER de Sahne Sanatları, Diksiyon, Diyafram ve Tiyatro oyunculuğu üzerine öğretmenlik yaptı. Uzun seneler sahne tozu yutmasına rağmen, çok sevdiği Edebiyat'tan hiç bir zaman ayrı kalmadı.

Şiir, öykü, düzyazı, astroloji, felsefe, kültür sanat, eleştiri, araştırma inceleme, ve edebiyat üzerine yazıları, yerel ve ulusal olmak üzere bir çok yazılı ve görsel basında yer aldı. Birçok yerel ve ulusal yayın organlarının kültür sanat ve edebiyat sayfalarında sanat yönetmenliği yaptı. Kosova; (Balkan Aydınları ve Yazarları) BAY ve İnci çocuk dergilerinin, Almanya; Ezgi Kültür Sanat ve Edebiyat dergisinin, İstanbul; Ana kültür Sanat ve Edebiyat dergisinin, Ankara; Kendi Kültür Kalıtı dergisinin, Adana; Ozan, Söylem ve Aykırı sanat Kültür ve Edebiyat dergilerinin Gaziantep bölge temsilciliklerini yürüttü. Ayrıca bu dergilerde eserleri yayımlandı. İstanbul'da yayın yapan Ana Kültür Sanat ve Edebiyat dergisinin hazırlamış olduğu “Ana Antoloji” de, Adana'da yayın yapan Ozan Kültür Sanat dergisinin hazırlamış olduğu “Ozanlar Sevgi Yumağı” şiir antolojisinde ve “Yaşayan kadın şairlerimiz” isimli ansiklopedi de şiirleri ve sanat yaşamı yer aldı. Ayrıca 2007 yılında Ankara'da yayın yapan Elvan yayınları tarafından yayımlanan, 10 ciltlik “Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi”nde eserleri ve sanat yaşamı yer aldı. 13.04.1997 yılında üç boyutlu resim sanatçısı olan Arslan Bayır'la birlikte, “Mustafa Kemal Atatürk ve Şiir” konulu resim ve şiir sergisi açtı. Bu sergi ulusal ve yerel basında uzun bir süre yer aldı. Şiirlerinden bazıları ses sanatçısı ve bestekâr Gül Kansu tarafından bestelendi. Bir kaç şiiri de, ünlü şair Naser Feiz tarafından Farsça'ya çevrilerek, Tahran'ın önde gelen sanat ve edebiyat dergilerinde yayımlandı. Başta Can Yücel olmak üzere, şairler ve eleştirmenler onun eserleri hakkında görüş ve yorumlarını belirterek, “İnsani duyarlılığı yoğun olan Öksüzoğlu, şiiri kendisi için değil kâinat için yazıyor.” dediler.

Emine Sevinç Öksüzoğlu; birçok Konferans, Sempozyum ve Panellere katılıp Edebiyat, Şiir ve Felsefe alanında konuşmalar yapmıştır. Adına düzenlenen “Genç Şair Başarı Ödülleri” ise; her yıl büyük bir törenle verilmektedir. 10.03.1997 yılında Kosova'da yayın yapan Bay (Balkan Aydınları ve Yazarları) Kültür Birliği tarafından “Kültür Elçisi” olarak, 01.06.2007 yılında ise; “Teşekkür Belgesi” ile onurlandırılmıştır. 26.04.1997 yılında da İstanbul Ana kültür sanat ve edebiyat dergisi tarafından, Türk edebiyatına yapmış olduğu üstün hizmet ve başarılı çalışmalarından dolayı, “Üstün Hizmet Ödülü” ile ödüllendirilmiştir. 02.02.1997 yılında Türkiye Şair ve Yazarlar Derneği Gaziantep şubesinin kurucu başkanlığını yapan Emine Sevinç Öksüzoğlu'nun, yurt içinde ve yurt dışında almış olduğu bir çok plaket, şilt ve ödülü mevcuttur. İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği) ve Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği üyesi olan Öksüzoğlu; Evli ve bir kız, bir erkek olmak üzere iki çocuk annesidir.

 

ESERLERİ:

• “Sevgiler Günışığında” (Şiir) – Ağustos 1996

• “Bahar Tomurcuğum” (Şiir) – Mart 1997