GAZİANTEP İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Celal DOĞAN

 
         

      Celal Doğan, 1 Ağustos 1943’de Gaziantep’in Nizip İlçesi, Çanakçı Köyü’nde doğdu. İlköğrenimini Çanakçı Köyü İlkokulu’nda, orta öğrenimini Gaziantep Lisesi’nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1973–1977 yılları arasında serbest avukatlık yapan Celal Doğan, 1977 genel seçimlerinde Gaziantep Milletvekili seçildi. 1980’e kadar milletvekilliğine devam eden Doğan, bu görevinden sonra tekrar serbest avukatlığa döndü. 1989 yerel seçimlerinde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olan ve bu göreve seçilen Celal Doğan, 1994 ve 1999’da yapılan yerel seçimlerde de tekrar aynı göreve seçildi. Belediye Başkanlığı görevine geldiği günden beri Gaziantep için büyük hizmetlerde bulunan Celal Doğan, halen bu hizmetlerine devam etmektedir. 1993 yılından bu yana Gaziantep spor Kulüp Başkanlığı görevini de yürüten Doğan, Aysel Doğan ile evli ve iki çocuk babasıdır. Gaziantep spor, Celal Doğan döneminde kurumsallaşma yolunda önemli adımlar atmış ve Süper Lig'in en önemli takımlarından biri haline gelmiştir.

 

Eğitim

İlköğrenimini, doğduğu Çanakçı Köyü İlkokulu'nda, orta öğrenimini ise Gaziantep Lisesi'nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.

 

Milletvekilliği

Doğan 1977 genel seçimlerinde Gaziantep Milletvekili olarak seçildi. Bu göreve 1980 yılına dek devam etti. 1973–1977 yılları arasında serbest avukatlık yapan Celal Doğan TBMM'de Gaziantep Milletvekiliği görevi sonrası 1980 yılından sonra tekrar serbest avukatlık kariyerine döndü.

 

Belediye Başkanlığı

1989 yerel seçimlerinde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olan ve bu göreve seçilen Celal Doğan, 1994 ve 1999’da yapılan yerel seçimlerde de tekrar aynı göreve seçildi. 1989 - 2004 yılları arasında Belediye Başkanlığı görevini sürdüren Doğan sayesinde Gaziantep çağdaş, modern ve tüm belediyeler tarafından model alınan bir şehir haline getirmiştir. Gaziantep onun döneminde yapılan 272 tane proje sayesinde Avrupa kentleri arasında yerini almıştır.

 

Kulüp başkanlığı

Doğan 1993 ve 2006 yılları arasında Gaziantep spor kulübünün başkanlığını yaptı. Onun döneminde Gaziantep spor hep başarılı sezonlar geçirdi. Gaziantep spor'a tarihinin en başarılı dönemlerini yaşatan Celal Doğan, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek Gaski spor, Büyükşehir Belediye sporu kurarak Gaziantep spor'un altyapısı olmalarını sağlamıştır. Bu takımlardan yetiştirilen başarılı genç futbolcuları Gaziantep spor'a ucuz alıp dört büyüklere bonservislerini yüksek fiyatlara satmasına rağmen Gaziantep sporu Türkiye Süper Liginde şampiyonluğa kadar oynatabilmiştir. Onun döneminde Gaziantep spor 2 defa İntertotoya, 3 defa UEFA Kupasına katılmış Hapoel Tel-Aviv, FC Zimbru ve RC Lens takımlarını eleyerek UEFA'da ilk 16 takım arasına kalmayı başarmıştır. İtalyan devi Roma'yı Gaziantep'te yenerek bir ilki başarmasını sağlamıştır. Futbolda tesisleşmenin önemini bilen Celal Doğan Gaziantep şehrine Avrupa’da bile eşine zor rastlanacak 2 tane büyük tesis kazandırmıştır: Celal Doğan tesisleri ve Gaski spor tesisleri.