GAZİANTEP İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

57.KÜTÜPHANE HAFTASI MESAJI

Toplumda okuma alışkanlığı kazandırmak, kitap sevgisini artırmak ve kütüphanelerin gelişmesi için bilinç oluşturmak amacıyla ülkemizde her yıl mart ayının son haftası 'Kütüphaneler Haftası' olarak kutlanmaktadır.
 
Kütüphaneler, eğitimin bilimsel, kültürel ve sanatsal yönünü destekleyerek, vatandaşlarımızın her türlü bilgi ihtiyacını karşılayan, sosyal, ekonomik, kültürel, tarihi değerlerine sahip çıkan bütün toplumu ilgilendiren kuruluşlardır. Bu bakımdan kitaplar vazgeçemeyeceğimiz en büyük ve vefakâr dostlarımızdır. Kitap en iyi bilgiyi sağlayan ve bizlere yol gösteren dost, arkadaş, rehberdir.
 
 İçinde bulunduğumuz bilgi çağında, bireysel ya da toplumsal olarak iyi, güzel ve başarılı bir yer edinmek istiyorsak okumak, düşünmek, eleştirmek ve en önemlisi bilim üretmek zorundayız. Bu anlamda nasıl ki eğitimin, bilimin, sanatın olmadığı bir dünya düşünemiyorsak, kitapların ve kütüphanelerin de olmadığı bir dünya düşünemeyiz.
 
Çocuklarımızın ilgisini dağıtacak çok uğraş var günümüzde. Çocuklarımızı bilgisayar, telefon, internet, televizyon gibi araçlarla oluşturulan sanal bir dünyadan arındırıp okumaya sevk etmek için çalışmalıyız.
 
Bu duygu ve düşüncelerle, eğitim hayatımızın vazgeçilmezi kitaplarla olan dostluğumuzu canlı tutarak, çocuklarımıza da bu sevgiyi aşılamanın önemini bir kez daha hatırlatıyor, okuma sevginizin hiç eksilmemesi dileği ile 57. Kütüphaneler Haftası’nı kutluyor ve toplumumuzda kitap okuma alışkanlığının gelişmesine vesile olmasını temenni ediyorum.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.