GAZİANTEP İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

21-27 MAYIS 2023 TÜRK MUTFAĞI HAFTASI KUTLAMA MESAJI

Zengin Türk Mutfağı’nın dünyaya tanıtılması noktasında Kültür ve Turizm Bakanlığımız yönetiminde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde 21-27 Mayıs tarihlerinin “Türk Mutfağı Haftası” olarak kutlanmaya başlanmıştır. Kültürümüzün bir parçası olan lezzetlerimizin, zengin mutfağımızın tanıtılması ve dünyaya duyurulması noktasında çok önemli bir gelişme olduğunu bilmemiz gerekir.

Aslında tarihi çağlarından beri insanlık bir yemek kültürü ortamı oluşturmuşlardır. Çünkü kültür, insanoğlunun yaşadığı doğaya kattığı her şeyi kapsamaktadır. Bundan dolayı Türk mutfağı, tarihsel süreci aslında çok eskiye dayandığını söylemek mümkündür. Ülkemizde, yemek yeme alışkanlıkları ortak özellikleri bulunmakla birlikte; köye, şehre ve yerleşim yerlerine göre tarihsel ve hatta bölgesel olarak farklılık gösterdiğini net olarak görmekteyiz. Bu sebeple Türk mutfağı ve tarihsel süreci çok uzun bir zamana yayılmış ve oldukça zengin bir mutfak kültürü haline gelmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle Türk Mutfağı Haftası’nı kutlar, sahip olduğumuz mutfak kültürümüzün bilincini geliştirmek ve farkındalığının arttırılmasına vesile olmasını temenni eder, sağlıklı ve afiyetli günler dileriz.
 

Türk Mutfağı 4.png Türk Mutfağı HaftasıTürk Mutfağı 2.jpg