GAZİANTEP İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

GAZİANTEP'İN KÜLTÜR ELÇİLERİ TÜBİTAK PROJESİ

Öğrencilerin kendi yaşadıkları şehrin özgün yönlerini tanımaları için  yerel tarih öğretiminin gerçekleştirilmesi gerekir. Öğrenci kendi yaşadığı kentin tarih boyunca ne kadar önemli olduğunu, kültürel ve mimari acıdan zenginliğini bildiği müddetçe şehrine ve kültürüne daha çok sahip çıkacaktır. Yakın geçmişte her kentin kendine özgü yapısı, karakteri, özelliği vardı ve bu özelliklerle tanınırdı. Günümüzde ise kentler birbirlerinin kopyası haline gelmektedir. Her kentin yapı malzemeleri, kültürleri, iklimleri ve kendine özgü anlayışları bu farklıkları oluşturan unsurlardır (Atauz, 2001:121).

Her kenti özel yapan bu farklılıklar yerel tarih çalışmaları ile aydınlatılabilir ve öğretilebilir. Bu bağlamda, Bu projede; bireylerin özellikle çocukların, yaşadıkları kentlerindeki kültürel değerleri duygusal zekâlarına hitap edecek biçimde sevdirerek tanıtmayı, bu değerlerin benimsenmesini sağlamayı ve “koruma” duygusunu/bilincini vurgulamak amacıyla merak duygularını ve öğrenme isteklerinin artmasına olanak tanıyacak şekilde, Çocukların gözünden Gaziantep’in tarihi ve kültürel değerlerini daha yakından tanımalarını sağlamak, tarihi yapıların korunması gerektiği konusunda toplumsal farkındalık oluşturmak, Gaziantep’e ait birbirinden ilginç hikâyelere sahip ve unutulmaya yüz tutmuş “somut kültürel mirası”  bir web sitesi tasarlayarak yaşadığımız şehri tam anlamıyla tanıtmak,  tarih bilimine olan merakı artırmak amaçlanmıştır.

TÜBİTAK 2021 Yılı Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması için ENES MAHMUT ÖZKANALICI,NİL TAŞDOĞAN VE SUYEL TUTUCU tarafından hazırlanan web sitesini ziyaret etmek için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz. İnstagram sayfası : gaziantepkasifi

http://gaziantepinkulturelcileri.com/Gkale.jpg
Gcami.png