GAZİANTEP İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

GAZİANTEP KİTABELERİNİN DİLİ(DENİZ YILDIRIM TÜBİTAK PROJESİ-DANIŞMAN ÖĞRETMEN HATİCE ÇETİNKAYA)

GAZİANTEP KİTABELERİNİN DİLİ

         

Tarih boyunca önemli ticarî yollar üzerinde yer alan Antep sosyal, kültürel ve iktisadî açıdan önemli bir konumda yer almıştır. Değişik medeniyetlere ev sahipliği yapan Antep, tarihi eserleri bakımından olduğu kadar kitabeleri ile de dünyanın zengin şehirlerinden biri olmuştur. Ancak, bu şehrin kültürel kodlarının önemli bir parçası olan Gaziantep kitabeleri maalesef fazla bilinmemektedir. Kültürümüzü ve medeniyetimizi geliştirip daha ileriye taşıyabilmek için onlardan beslenmemiz gerekir. Bu minval üzere Gaziantep’in sokaklarına ve caddelerinde atalarımızdan miras kalan eserlere bir yabancı gibi bakmamak gayesi bizi, farklı çözüm yolları aramaya yöneltmiştir. Yaptığımız anketlerde Gaziantep Kitabelerinde yazılanların yeterince bilinmediği tespit edilmiştir. Çalışmamızda bu eksikliğin nasıl giderebileceği? Sorusuna yanıt aranmıştır.

Bu problemden yola çıkarak Gaziantep’in tarihsel ve kültürel mirası olan kitabeleri,  tahrip ve kaybolmaya maruz kalmadan muhafaza etmek ve gelecek kuşaklara aktarabilmek amacıyla Her bir yazıtı, fotoğraflarıyla eşleştirilerek Osmanlı Türkçesi, Günümüz Türkçesi ile okunuşu ve seslendirilişini dijital ortama aktarılmasını sağlayarak, Gaziantep kitabelerine daha kolay ulaşılabilmesini sağlayan bir mobil uygulama ve web sitesi geliştirilerek kullanıcıların istifadesine sunmaktır. Gaziantep merkezde bulunan tarihi mekânlardan başlayarak tespit edilen kitâbeler fotoğraflarıyla Osmanlı Türkçesi olan metnin günümüz Türkçesi ile yazılışı ve anlamını vererek aynı zamanda seslendirilerek dijital ortamda bir katalog hazırlanmıştır. Daha sonra bunların her biri birer QR (Kare) Kod ve NFC Kod ile ilişkilendirmiştir. 

Şahinbey BelediyesiBilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Deniz Yıldırım, Hatice Çetinkaya Danışmanlığında Gaziantep’in tarihi ve kültürel mirası olan kitabeleri,  tahrip ve kaybolmaya maruz kalmadan muhafaza etmek ve gelecek kuşaklara aktarabilmek amacıyla , “Gaziantep Kitabelerinin Dili” adını verdiği uygulama geliştirmesi sebebiyle TÜBİTAK’ın araştırma projeleri yarışmasına da davet edilmiştir.

Mobil uygulamaya ve web sitesine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

https://www.gaziantepinkulturelkodlari.com

https:/play.google.com/store/apps/details?id=gaziantepkitabelerinindili.com.gaziantepkitabelerinindili


PROJEYE DESTEK VEREN KURUM-KURULUŞ VE KİŞİLER

-Kitabelerle ilgili her türlü veri ve desteği sağlayan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gazi Kültür A.Ş. Genel
Müdürü Gaziantep Üniversitesi Türk Dili Ve Edebiyatı Bölümünden Prof. Dr. Halil İbrahim YAKAR,
-Kitabelere görme engellilerin de ulaşımını kolaylaştırmak için seslendirmeleri yapan Gaziantep Üniversitesi
Türk Dili Ve Edebiyatı Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Özpay
-Gaziantep Büyükşehir Belediyesi KUDEB Daire Başkanı Serdar Murat Gürsel, Bilişim Öğretmeni Davud Öner