GAZİANTEP İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

54.KÜTÜPHANE HAFTASI

54. KÜTÜPHANE HAFTASI

Bu yıl toplumsal farkındalık oluşturmak için 26 Mart – 1 Nisan 2018 tarihleri arasında 54. Kez kutlanan Kütüphane Haftasının ana temasını “YENİ NESİL ÇOCUKLAR, YENİ NESİL KÜTÜPHANELER” oluşturmaktadır.
Geçmişten günümüze insanların gelişmesi ve toplumların medenileşmesinde, kitapların önemli bir işlevi bulunmaktadır. Kitaplara ve okumaya değer veren toplumlar tarih sürecinde hep ileriye gitmiş, büyük medeniyetler inşa etmişlerdir.
Günümüzde de kitaplar, aynı önemini korumakta, ülkelerin gelişmişlik düzeylerinde kitap okuma alışkanlığı etkili olmaktadır.
“Kitaplar, insanın fikir yapısını, hayal dünyasını geliştirirken; kitap okuyanlar bir bilen, gören ve aydınlatan insan olarak topluma yön vermektedirler. İçerisinde bulunduğumuz bilgi çağında, bilgiye sahip olan, bilgiyi elinde tutan ülkeler, gücüde elinde tutmakta ve yeni buluş ve teknolojilerle dünyaya da yön vermektedirler.
Çocuklarımızın ve gençlerimizin okuma alışkanlığı kazanarak büyümeleri, zamanlarını kendilerine ve topluma yarar sağlamayan boş işler, televizyon veya internet gibi zaman öldürücü işlerle geçirmek yerine, kitap okuyarak değerlendirmeleri hem bireysel hem de toplumsal kazanımlar açısından çok önemlidir. Bilgiyi artırmanın en kolay ve en etkili yolu kitap okumaktır.
Gelecek ile ilgili hedefi ve iddiası olan başarılı öğrencilerimizin, genellikle çok okuyan öğrencilerimiz arasından çıktığını görüyoruz. Bizlerinde 2023, 2053 ve 2071 gibi hedeflerimiz olduğundan dolayı, başta gençlerimiz olmak üzere toplum olarak çok okumalıyız, okuma alışkanlığımızı geliştirip, kütüphanelerimizi etkin olarak kullanmalıyız.
Nitekim; Kitapsız bir hayat, renksiz bir hayattır. Öyleyse hayatımızı renklendirelim.

Kütüphaneler Haftası 26 Mart-1 Nisan 2018 tarihleri arasında ilimizde çeşitli etkinliklerle kutlanacaktır. Kütüphane Haftası etkinliklerine tüm halkımızın davetlidir.

KUTLAMA  PROGRAMI 
Kütüphaneler Haftası.jpg